ATV930U75N4ZU
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ATV930U75N4ZU
Variable speed drive, Altivar Process ATV900, ATV930, 7,5 kW, 380...480 V, cabinet Integration, IP20, for US
Manufacturer :
Square D
Marking :
CE
maximum acceleration under shock impact (during op :
150 m/s² at 11 ms
maximum acceleration under shock load (during stor :
150 m/s² at 11 ms
maximum acceleration under shock load (during tran :
maximum acceleration under vibrational stress (dur :
10 m/s² at 13...200 Hz
maximum acceleration under vibratory load (during :
10 m/s² at 13...200 Hz
maximum associated fuse rating :
25.0 A
maximum deflection under vibratory load (during op :
1.5 mm at 2...13 Hz
maximum deflection under vibratory load (during st :
1.5 mm at 2...13 Hz
maximum deflection under vibratory load (during tr :
1.5 mm at 2...13 Hz
Maximum Input Current per phase :
13.8 A
maximum output frequency :
599 Hz
maximum output voltage :
480.0 V
maximum transient current :
19.1 A 60 s heavy duty)
maximum transient current :
19.8 A 60 s normal duty)
method of access :
Slave Modbus TCP
minimum switching current :
Relay output R1, R2, R3 5 mA 24 V DC
motor power kW :
5.5 kW heavy duty
motor power kW :
7.5 kW normal duty
motor slip compensation :
Adjustable
motor slip compensation :
Automatic whatever the load
Can be suppressed
Mounting Mode :
Cabinet mount
Net Weight :
15.2 lb(US) (6.9 kg)
Network Frequency :
50-60 Hz
noise level :
56 dB
noise level :
56 dB 86/188/EEC
nominal output current :
16.5 A
Nominal Output Power :
7.5 W
nominal switching frequency :
4 kHz
number of addresses :
1…247
number of addresses :
1…247 Modbus serial
number of HW interfaces industrial Ethernet :
number of HW interfaces other :
0
number of HW interfaces parallel :
number of HW interfaces PROFINET :
number of HW interfaces serial RS232 :
number of HW interfaces serial RS422 :
number of HW interfaces serial RS485 :
1
number of HW interfaces serial TTY :
number of HW interfaces USB :
number of input phases :
3
number of inputs, bidirectional, not potential-fre :
number of inputs, potential-free :
number of output phases :
3
operating element present :
Yes
operating position :
Vertical +/- 10 degree
optical interface present :
No
Overvoltage Category :
III
Packaging made with recycled cardboard :
Yes
Packaging without single use plastic :
permitted relative humidity (during operation) :
Class 3K5 according to EN 60721-3
permitted relative humidity (during storage) :
Class 1K5 according to EN 60721-3
permitted relative humidity (during transport) :
Class 2K5 according to EN 60721-3
Phase :
3 phase
Physical Interface :
2-wire RS 485
Physical Interface :
Ethernet
Pollution Degree :
2
power dissipation in W :
Forced convection 172 W 380 V 4 kHz
power dissipation in W :
Natural convection 44 W 380 V 4 kHz
power loss per device current dependent :
259.0 W
power loss static current independent :
17.0 W
Product Certifications :
CSA
Product Certifications :
TÜV
UL
Product contributes to saved and avoided emissions :
Product Destination :
Asynchronous motors
Product Destination :
Synchronous motors
Product Or Component Type :
Variable speed drive
Product Specific Application :
Process for industrial
prospective line Isc :
50 kA
Protection Type :
Line supply overvoltage drive
Protection Type :
Line supply phase loss drive
Line supply undervoltage drive
Motor phase break drive
Motor phase break motor
Overheating drive
Overspeed drive
Safe torque off drive
Safe torque off motor
Short-circuit protection drive
Thermal protection drive
Thermal protection motor
Quantity Per Set :
1
Regulation Loop :
Adjustable PID regulator
relative symmetric mains voltage tolerance :
10 %
relative symmetric network frequency tolerance :
5 %
relay output number :
shock resistance :
15 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Standards :
IEC 13849-1
Standards :
IEC 60721-3
UL 508C
supporting protocol for ASI :
No
supporting protocol for AS-Interface Safety at Wor :
supporting protocol for BACnet :
supporting protocol for CAN :
supporting protocol for Data-Highway :
supporting protocol for DeviceNet :
supporting protocol for DeviceNet Safety :
supporting protocol for EtherNet/IP :
supporting protocol for Foundation Fieldbus :
supporting protocol for INTERBUS :
supporting protocol for INTERBUS-Safety :
supporting protocol for KNX :
supporting protocol for LON :
supporting protocol for MODBUS :
supporting protocol for other bus systems :
supporting protocol for PROFIBUS :
supporting protocol for PROFINET CBA :
supporting protocol for PROFINET IO :
supporting protocol for PROFIsafe :
supporting protocol for SafetyBUS P :
supporting protocol for SERCOS :
supporting protocol for SUCONET :
supporting protocol for TCP/IP :
Switching Frequency :
2...16 kHz adjustable
Switching Frequency :
4...16 kHz with derating factor
synchronous motor control profile :
Permanent magnet motor
Synchronous reluctance motor
Take-back :
Temperature Ambient Operating Range :
5…140 °F (-15…60 °C)
Temperature Shipping and Storage Range :
-40…158 °F (-40…70 °C)
transmission frame :
RTU
Transmission Rate :
10, 100 Mbits
Transmission Rate :
19200 bit/s
4.8 kbps
9600 bit/s
type of polarization :
No impedance
type of polarization :
No impedance Modbus serial
variant :
Standard version
volume of cooling air :
27210.2 Gal/hr(US) (103 m3/h)
Width :
6.1 in (155 mm)