2671100WB2EAPFD
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
2671100WB2EAPFD
Adding to cart… The item has been added
Setra's Model 267 is Setra’s most highly configurable multirange low differential pressure transducer. It delivers accuracies of ±0.25%, 0.5% and ±1% FS and pressure ranges from 0.1” W.C. up to 100” W.C. The 267 is housed in a robust, NEMA 4 rated enclosure and has an optional static pressure probe reducing installation and material costs. The 267 is offered with an optional LCD display and a standard accuracy of ±0.5% making it ideal for high accuracy Pharmaceutical applications.Customization is Standard - The 267, unlike most competitors, offers many mechanical and electrical options that can be integrated into existing designs. The options 0.25" diameter pressure probe is made of sturdy extruded aluminum and is designed with baffles to prevent velocity pressure errors which saves money and reduces time on the job site.Robust Enclosure for Difficult Applications - The 267 is housed in a NEMA 4 rated housing and is built to withstand harsh environments. The 267 is available in both wall and duct mount providing the installer with flexible mounting options. The wall mount allows the sensor to be installed anywhere, whereas the duct probe configuration is designed to maximize space efficiecny in difficult applications.The Setra Sensor - The core technology of the 267 is the all stainless steel capacitive sensing element. Setra designs and manufactures all of their sensing elements resulting in full control over the process and quality of every single sensor. The welded dead-ended capacitive sensors requires minimal amplification and delivers excellent accuracy and longterm stability. Setra’s technology has been used in over 8 million installations and has the highest field acceptance rate in the industry.Prop 65 NoticeWARNING: This product can expose you to chemicals including Lead, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm (For more information go to www.p65warnings.ca.gov)NOTICE: Lead is encapsulated in the sensor glass housed inside the product.